• איזבלה ברנס

השקעות נדלן - מה האפשרויות?

הריבית הנמוכה עד אפסית השוררת בארץ בשנים האחרונות, כמו גם הסיכונים הבלתי מבוטלים הטמונים בהשקעה בשוק ההון, גורמים לכך שרבים מבין אלה שיש באמתחתם כסף פנוי והם מבקשים לשמר את ערכו ולנצל אותו לטובת צבירת הון נוסף מחפשים השקעות בשוק הנדלן, או ליתר דיוק בשווקי נדלן שונים ברחבי העולם, שכן הגלובליזציה מאפשרת כיום למשל רכישת דירה להשקעה בברלין או איתור נדלן מניב בניו יורק בקלות רבה יחסית, ובהתאם מנעד האפשרויות התרחב משמעותית.

ישראל: נדלן למגורים או נדלן מסחרי?

אופציה אחת של השקעות נדלן היא רכישת נכס, בין אם לשימוש מסחרי ובין אם למגורים, בישראל.

אופציה זו מיועדת מטבע הדברים למי שברשותו סכום גבוה יחסית או לחילופין יש באפשרותו לקחת משכנתא גבוהה. כדאי לדעת שעקב הנסיקה המשמעותית של מחירי הדירות והנדל"ן בכלל, הרי שחלה שחיקה בלתי מבוטלת בתשואות אליהן ניתן להגיע, ובפרט כשמדובר בדירות להשקעה.

עוד יש לקחת בחשבון שהתשואות בפריפריה גבוהות יותר מאשר במרכז הארץ (אם כי תושב גוש דן שמוצא דירה להשקעה בטבריה חייב לזכור שהוא עלול להידרש ללא מעט נסיעות צפונה - כדי להשכיר את הדירה, לטפל בתחזוקתה השוטפת וכו').

נדלן מסחרי מבטיח ראש שקט יותר שכן ברוב המקרים חוזי השכירות הם לטווח ארוך יותר, וכן קל יותר לוודא את איתנותם הפיננסית של השוכרים, אם כי מצד שני נדלן שכזה חשוף יותר לתנודתיות במשק.

השקעה בתמ"א 38

אפשרות נוספת של השקעה בנדלן היא בפרויקטים של תמ"א 38.

פרויקטים רבים, כולל בעלי פוטנציאל רווחים גבוה במיוחד, תקועים עקב היעדר מימון (בשל מגבלות שונות המוטלות על הבנקים). לנישה זו נכנסות קרנות השקעה בתמ"א 38 - קרנות אלה מאגדות משקיעים קטנים ובינוניים (בדרך כלל ניתן להיכנס אל קרן השקעות בתמ"א 38 גם עם "רק" 100,000 ש"ח ולפעמים אפילו פחות), מעניקות ליזם את המימון הדרוש לו, ובסופה של בנייה, כלומר תוך 18-24 חודשים ברוב המקרים, מחזירות למשקיעים את סכום השקעתם בתוספת רווח נכבד במיוחד (ניתן בדרך זו להגיע גם לתשואה של 20% בחישוב שנתי).

השקעה בקרקע או בזכויות בנייה

אפשרות שנשמעת מפתה מאוד, אבל היא גם מסוכנת להפליא.

היתרון הוא כמובן המחיר הנמוך, שהרי קרקע שטרם נבנו עליה בניינים תהיה זולה יחסית. כולנו גם מכירים סיפור על סבא של חבר שקנה בגרושים אדמה ב"סוף העולם" ואז "סוף העולם" הפך לכפר שמריהו ועד היום כל המשפחה נהנית בזכות החושים החדים של אותו סבא מרווחה כלכלית של ממש.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שלא כל קרקע ש"או טו טו" מפשירים אותה אכן באמת תופשר לבנייה, כך שבדרך זו ניתן גם להפסיד מאות אלפי שקלים.

נדלן מניב מעבר לים

אפשרות נוספת של השקעה בנדלן מחייבת אף היא זהירות, ובעיקר מומלץ ליהנות מפירותיה באמצעות קרן נדלן. הכוונה היא לרכישת בית (או כל נכס אחר) בארה"ב, ברלין, מדינות מסוימות במזרח אירופה או בכל מקום אחר ששוק הנדלן בו נמצא בנקודה שבה אפשר לקנות בזול ולהשכיר ביוקר, וכך לזכות בנכס מניב ובתשואות גבוהות יחסית.

דרך זו מחייבת ידע רחב היקף במיוחד, ועל כן ההמלצה היא להיעזר בקרן השקעות בנדלן ודרכה להגיע להזדמנויות האטרקטיביות באמת (וגם, סביר להניח, לחסוך לעצמכם את כאב הראש הכרוך בניהולו השוטף של הנכס).

Recent Posts

See All

אחרי שנות מגורים בעיר, רבים חולמים לרכוש נדלן במושב ולהתנתק מחיי העיר. ההתנתקות מחיי העיר מביאה איתה שקט ושלווה ואפשרות ליהנות מאזורים ירוקים, כאלה שקשה מאד לראות בעיר. כל מי שמרגיש שהוא נמשך לטבע צרי